Fil eti yenir mi - Fil etini yiyen Afrika ordusu - Filleri kesip askerlere verdiler

Zimbabve'de milli parklarda bulunan fillerin kesilerek, askerlere yedirildiği iddia edildi.

9 Ocak 2009

Zimbabve Vahşi Hayatı Koruma Gücü'nden Jonny Rodrigues, İngiliz yayın kuruluşu BBC'ye yaptığı açıklamada, bazı askerlerin, kendilerine yemeleri için fil eti verildiği yönünde şikayette bulunduğunu belirterek, askerlere fil eti yedirme uygulamasının geçen haziran ayında başladığını ve giderek yaygınlaştığını söyledi.

Ordunun, askerlerin sığır etiyle beslenmesi için yaptığı anlaşmaların bozulduğunu belirten Rodrigues, "fil eti kullanmak daha ucuz ve kolay" dedi. Savunma Bakanlığı, konuyla ilgili açıklama yapmazken, ZimOnline adresli internet sitesinde, başkent Harare'den adının açıklanmasını istemeyen üst düzey bir askeri yetkilinin açıklamasına dayandırılan haberde, askerlere geçen haftadan bu yana fil eti yedirildiği kaydedildi.

Yetkili, fil etinin, daha önce sadece mısırlı yulaf peltesi yiyen askerlerce hoş karşılandığını söyledi. Zimbabve'de 100 binden fazla fil olduğu sanılıyor.
Ülkedeki ulusal parklar ise 45 bin fili barındırma kapasitesine sahip. Ekonominin çöktüğü Zimbabve'de maaşlarını alamayan askerler geçen günlerde Harare'de ayaklanmıştı. Zimbabve ordusu, Devlet Başkanı Robert Mugabe'nin iktidarda kalmasında kilit rol oynuyor.

Afrika Burada

Gana Nerede - Gana Nerde - Gana Dünyanın Neresinde

Kamerun Nerede - Kamerun Nerde - Kamerun Hangi Kıtada

Cibuti Nerede - Cibuti Nerde - Cibuti Hangi Kıtada

Mali Nerede - Mali Hangi Kıtada - Mali'nin Konumu

Angola Nerede - Angola Nerde - Angola Dünyanın Neresinde

Seyşeller Nerede - Seyşel Adaları Nerde - Seyşellerin Haritadaki Yeri