Somali'ye şeriat geldi - İslamcı Afrika ülkesi Somali - Afrika'da şeriat ile yönetilen ülkeler

Afrika'da islami siyaset hızla yükseliyor. Şeriat ile yonetilen ulkelere Simali de eklendi.


Bu konudaki son haber soyle:

Somali’de geçiş dönemi parlamentosu, 1991’den bu yana içsavaş bulunan ülkede şeriat yasalarının uygulanmasını öngören yasa tasarısını oybirliğiyle kabul etti.

Somali Cumhurbaşkanı Şerif Ahmed'in Türkiye turu sürürken Somali’de şeriat oybirliği ile kabul edildi. Somali bugünden itibaren İslamcı bir ülke.

Türkiye'ye resmi ziyaret gerçekleştiren Somali Cumhurbaşkanı Şeyh Şerif Ahmed, Ankara'da dün Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'le görüştükten sonra bugün uçakla İstanbul'a geçti.

Ancak, Somali Cumhurbaşkanı Türkiye'de temaslarını sürdürürken ülkesinde geçici parlamento çok önemli bir karara imza attı. Ülkede şeriat yasalarının uygulanmasını öngören yasa, oybirliğiyle kabul edildi. Somali Meclis Başkan Yardımcısı Osman İlmi Bokor, oylamaya parlamentonun 340 üyesinin katıldığını ve oybirliğiyle Somali’de şeriatın uygulanmasını kabul ettiklerini belirterek, "Hükümet tarafından sunulan yasa önergesi parlamento tarafından kabul edildi. İslamcı bir hükümetimiz var" diye konuştu. Somali hükümeti, 10 Martta şu anki yetkililere muhalif köktendinci direnişçiler tarafından talep edilen şeriattan yana olduğunu açıklamıştı.

Somali’nin büyük bölümü, geçiş yönetimi kurumları, parlamento ve hükümetin kontrolünde değil. Ülkenin orta ve güneyinin büyük kısmı İslamcı direnişçilerin elinde bulunurken, kuzeyinde tek yanlı bağımsız yönetim ilan edilen iki bölge yer alıyor.
Kaynak: Hürriyet : http://www.hurriyet.com.tr/dunya/11462421.asp

Afrika Burada

Gana Nerede - Gana Nerde - Gana Dünyanın Neresinde

Kamerun Nerede - Kamerun Nerde - Kamerun Hangi Kıtada

Cibuti Nerede - Cibuti Nerde - Cibuti Hangi Kıtada

Mali Nerede - Mali Hangi Kıtada - Mali'nin Konumu

Angola Nerede - Angola Nerde - Angola Dünyanın Neresinde

Seyşeller Nerede - Seyşel Adaları Nerde - Seyşellerin Haritadaki Yeri