Kamerun Ülke Profili - Kamerun'da Güvenlik - Kamerun Sağlık koşulları - Kamerun'a ihraç mallar - Türkiye Kamerun'a ne satıyor

Aşagdıa Kamerun hakkında önemli bazi bilgilere ulaşabilirsiniz. Ozellikle bu ülkede iş yapmak isteyenler icin umarım yararlı olur.


KAMERUN
(Ülke Profili Notu, 2007)

Başkent: Yaounde
Nüfus: 16,380,005
Yüzölçümü: 475,440 km2
Resmi dil: İngilizce, Fransızca
Komşu ülkeler: Orta Afrika, Çad, Kongo, Ekvator Ginesi, Gabon, Nijerya

ÜLKENİN SİYASİ TARİHÇESİ
Eski İngiliz Kamerunu ve Fransız Kamerunu 1961 yılında birleşerek şimdiki Kamerun’u oluşturmuştur. Kamerun’da genel olarak yaşanan istikrar, ülkede tarımın, otoyolların, demiryollarının ve petrol endüstrisinin gelişmesine imkan vermiştir. 1982 yılından bu yana Cumhurbaşkanı olan Paul Biya, son olarak Ekim 2004’te yapılan seçimleri de kazanarak yedi yıl daha görevde kalma hakkını elde etmiştir. Paul Biya ve iktidardaki RDPC (Rassemblement Démocratique du Peuple Camerounais), muhalefet partileri arasındaki anlaşmazlıklardan da faydalanarak iktidarlarını sağlamlaştır.
 
TÜRKİYE’DEN KAMERUN’A VEYA KAMERUN’DAN TÜRKİYE’YE SEYAHATTE TAVSİYE EDİLEBİLECEK GÜZERGAH VE BAĞLANTILAR
Türkiye ile Kamerun arasında doğrudan uçak seferi bulunmamaktadır. Bununla birlikte, Air France, Lufthansa, British Airways Kamerun’a seferler düzenlemektedir. Cameroon Airlines, Air Afrique, Ecuator Guineona de Aviaçon ve Centrafrican Airlines Kamerun ile bölge ülkeleri arasında uçak seferleri düzenleyen havayolu şirketleridir.
 
 
GÜLKEDEKİ GÜVENLİK VE SAĞLIK KOŞULLARI
 
Güvenlik: Güvenlik güçlerinin araçları yolda çeşitli bahanelerle durdurup rüşvet istemesi yaygındır.
 
Diğer taraftan, tüm yabancılar hırsızlık ve şiddete dayalı saldırı için hedef teşkil etmektedirler. Küçük suçlar, araç soyma ve araç gasbetme en yaygın suçlardır. Silahlı haydutluk giderek artmaktadır. Bunu engellemek amacıyla güvenlik güçleri sık sık yol kontrolleri yapmaktadırlar. Ülkenin kuzeyinde (özellikle sınır bölgesinde) araç kaçırma ve soygun vakalarına sıkça rastlanmaktadır.
 
Sağlık koşulları: Kamerun’da sağlık hizmetleri oldukça kısıtlıdır. Eğitimli uzmanların azlığı, eski cihazlar ve kötü hijyenik şartlar nedeniyle büyük şehirlerde bile acil servis hizmetleri ve önemli hastalıklarda hastaneye yatırma ve ameliyat tehlikeli olabilmektedir. Ülkenin diğer kesimlerinde ise sağlık hizmetleri hemen hemen yok gibidir. Doktorlar ve hastaneler sağlık hizmetleri için peşin ödeme talep etmektedir. Büyük şehirlerde ilaç stoku yeterli olmakla birlikte, diğer bölgelerde çoğu ilaçlar bulunamamaktadır. Turistlerin gerekli olabilecek ilaçları yanlarında götürmeleri tavsiye edilmektedir.
 
Sıtma hastalığı ülke genelinde yaygın olup, zaman zaman kolera salgınları yaşanmaktadır. Ülkeye seyahat edeceklerin sarı humma aşısını yaptırmış olmaları gerekmektedir. HIV/AIDS’in çıkış ülkesi olan Kamerun’da bu hastalık çok yaygındır.
 
Kamerun’a gitmek isteyenlerin ülkede yaygın ve salgın hastalıklar hakkında bilgi edinip, gerekli aşıları yaptırdıktan sonra ülkeye seyahat etmeleri gerekmektedir.
 
ÜLKENİN GENEL EKONOMİK DURUMU
Petrol kaynakları ve uygun tarım şartları nedeniyle Kamerun Sahra Altı Afrika’daki en iyi temel hammadde ekonomilerinden birine sahiptir. Bununla birlikte, Kamerun diğer geri kalmış ülkelerin karşı karşıya olduğu problemlerin çoğunu yaşamaktadır. Örneğin, sivil hizmetler çok hantaldır ve genel olarak işletmeciliğin gelişmesine uygun bir ortam mevcut değildir. Hükümet 1990 yılından bu yana işletmeciliğe yatırım yapmak, tarımda verimliliği artırmak, ticareti geliştirmek ve ulusal bankaların sermayelerini yeniden düzenlemek amacıyla çeşitli Dünya Bankası ve IMF programlarına başvurmuştur. Hükümet, Haziran 2000’de IMF destekli üç yıllık yapısal düzenleme programını tamamlamıştır. Ancak IMF, bütçe şeffaflığının artırılması, özelleştirme ve fakirliğin azaltılması konuları başta olmak üzere daha fazla reform için baskı yapmaktadır. Uluslararası petrol ve kakao fiyatları ülke ekonomisi üzerinde önemli bir etkiye sahiptir.
2006 yılı Mayıs ayında, Yüksek Borçlu Fakir Ülkeler” (HIPC - Heavily Indebted Poor Countries) programı çerçevesinde IMF ve Dünya Bankası tarafından öngörülen koşulları gerçekleştiren Kamerun’un 4.9 milyar Dolarlık dış borcunun silinmesi kararlaştırılmıştır. Kamerun’un borçlarının yaklaşık %27’sine tekabül eden sözkonusu miktarın 176 milyon Doları Dünya Bankası, 37 milyon Doları IMF ve 79 milyon Doları Afrika Kalkınma Bankası tarafından silinmiştir. Kamerun yoksullukla mücadele, sosyal hizmet yatırımları, özelleştirme, ormancılık ve ulaştırma sektörü reformları alanlarında belirlenen kriterleri karşılayan ve HIPC programını tamamlayan 19. ülke olmuştur.
 
 
TÜRKİYE İLE İKİLİ EKONOMİK İLİŞKİLER
Türkiye ile Kamerun arasındaki ilişkilerde bugüne kadar herhangi ciddi bir sorunla karşılaşılmamıştır. Buna mukabil ilişkilerimiz düşük düzeyde seyretmekte olup, “Ekonomik ve Ticari İşbirliği Anlaşması” dışında ilişkilerin yasal çerçevesini oluşturacak düzeyde ikili anlaşmalarımız bulunmamaktadır.
6-11 Aralık 2000 tarihlerinde Afrika’ya Açılım Eylem Planı uygulamaları çerçevesinde bir resmi heyetimiz Kamerun’un başkenti Yaounde’yi ziyaret etmiş ve bir “Eylem Planı”nı da içeren Mutabakat Zaptı imzalanmıştır.

Kamerun İslam Dünyasıyla İlişkilerden Sorumlu Dışişleri Delege Bakanı Adoum Gargoum, Devlet Bakanı Sayın Mehmet Keçeciler’in davetine icabetle, beraberinde bir heyet ile 3-6 Mart 2002 tarihlerinde ülkemize bir çalışma ziyaretinde bulunmuştur. Ziyaret çerçevesinde, Ekonomik ve Ticari İşbirliği Anlaşması akdedilmiştir. Aynı ziyaret sırasında iki ülke arasında Havacılık Anlaşması taslakları teati edilmiştir.

Türkiye-Kamerun Karma Ekonomik Komisyonu I. Dönem Toplantısı 5-7 Ağustos 2003 tarihlerinde Kamerun’un başkenti Yaounde’de gerçekleştirilmiştir. Dış Ticaret Müsteşarı Sayın Tuncer Kayalar, sözkonusu ziyaret çerçevesinde Kamerun Başbakanı, Dışişleri Bakanı; Madenler, Su ve Enerji Bakanı, Posta ve Telekomünikasyon Bakanı, Tarım Bakanı, İslam Ülkelerinden Sorumlu Dış ilişkiler Delege Bakanı ile görüşmelerde bulunmuştur.

KEK protokolü çerçevesinde, 1-5 Mart 2004 tarihlerinde Yaounde’de Türk İhraç Ürünleri Fuarı düzenlenmiştir. Sözkonusu Fuarın açılışı vesilesi ile Yaounde’ye giden DTM Müsteşarı Tuncer Kayalar, Kamerun makamları ile de temaslarda bulunmuştur.

Kamerun Ticaret ve Endüstriyel Kalkınma Bakanı Bouba Maigari beraberinde 18 kişilik bir işadamları heyeti ile Haziran ayında Türkiye’ye bir ziyaret gerçekleştirmiştir.

Devlet Bakanı Sayın Kürşad Tüzmen, Kamerun Ticaret ve Endüstriyel Kalkınma Bakanı Bouba Maigari’ye 2004 Nisan’ında gönderdiği mektup ile iki ülke arasında “Serbest Ticaret Bölgesi” kurulmasına yönelik müzakerelerin başlatılması teklifinde bulunmuştur.

Dış Ticaret Müsteşarlığı koordinasyonunda 7-13 Mayıs 2005 tarihlerinde Kamerun’a bir ziyaret gerçekleştirilmiştir. Bu çerçevede önümüzdeki dönemde Douala’da bir Türk İhraç Ürünleri Fuarı düzenlenmesi konusunda mutabakat sağlanmıştır.
 
ÜLKEDE İHTİYAÇ DUYULAN VE TÜRKİYE’DEN SAĞLANABİLECEK MAL VE HİZMET KALEMLERİ İLE ÜLKEDEN TÜRKİYE’YE VEYA DİĞER ÜLKELERE İHRACATI TAVSİYE OLUNABİLECEK MALLAR
Türkiye’den Kamerun’a tekstil ürünleri, elektrikli ev aletleri, oto yedek parçası, muhtelif makineler, inşaat malzemeleri, küçük sanayii takımları, gıda işleme, sulama işleri vs. ekipmanları, çeşitli yatırım malları ile gıda ürünlerinin ihraç etme imkanları mevcuttur. Kamerun’un ihraç ettiği mallardan başlıcaları ise ham yağ ve petrol ürünleri, kereste, kakao çekirdeği, alüminyum, kahve ve pamuktur.

Kaynak: Türkiye'nin Nijerya Büyükelçiliği

Kamerun ile ilgili diger sayfalara asagidan ulasabilirsiniz:

İskoç'yanın Gizemli Blackhouse Köyü

Afrika'da Da Yenilen Çarkıfelek Meyvesi - Nasıl Kesilir Nasıl Yenir

Çıralı Sahili Olimpos Antalya

Afrika ile ilgili merak ettiğiniz herşeyi buradan arayabilirsiniz

İçerik

200.000 dolar banknot (1) Abidjan Night Clubs (1) Abidjan Night Life (1) ad'a nasıl gidilir (1) Addis Ababa Büyükelçiliği (2) Aden Chideh Robleh (1) African Booty Girls (1) Afrika adetleri (1) Afrika Bayrağı (1) Afrika bayrakları (1) Afrika Birliği (1) Afrika çölleri (1) Afrika Danslari (1) Afrika davulları (1) Afrika Dili (1) Afrika Dilleri (1) Afrika ekonomi haberleri (1) Afrika ekonomisi (1) Afrika Futbol Haberleri (1) Afrika Gay mahkemleri (1) Afrika gelenekleri (1) Afrika gezileri (1) Afrika gezisi vizeler (1) Afrika Haritaları (1) Afrika Haritası (1) Afrika makeleri (1) Afrika Mersin Konsolosluklar (1) Afrika mimarisi (1) Afrika müziği (1) Afrika müzikleri (1) Afrika Para Birimleri (1) Afrika renkli atlas (1) Afrika resimleri (1) Afrika ritimleri (1) Afrika seyahat aşıları (1) Afrika Stadyumları (1) Afrika şeriat yasaları (1) Afrika Türk Konsolosluğu (1) Afrika ülkeleri konsolosluklar (1) Afrika Vizeleri (3) Afrika yerel dansları (1) Afrika-Türkiye zirvesi (1) Afrika'da Alkol Yasağı (1) Afrika'da büyücülük (2) Afrika'da emperyalizm (1) Afrika'da Eşcinseller (1) Afrika'da evlilik dışı bir ilişkiler (1) Afrika'da fakirlik (1) Afrika'da Fok Avı (1) Afrika'da hayvanlara iskence (1) Afrika'da islami hareketler (1) Afrika'da Kayak (1) Afrika'da kokik olaylar (1) Afrika'da Konuşulan Diller (1) Afrika'da memurluk (1) Afrika'da müzik (1) Afrika'da Psikolojik travmalar (1) Afrika'da sanat (1) Afrika'da spor (1) Afrika'da şeriat (1) Afrika'da Taliban (1) Afrika'da Türk konsoloslukları (1) Afrika'daki camiler (1) Afrika'daki Dev Stadlar (1) Afrika'daki Fransız sömürgeleri (1) Afrika'daki Konsolosluklar (1) Afrika'dan fotograflar (1) Afrika'dan kazalar (1) Afrika'lı müslümanlar (1) Afrika'ya Ucuz Uçak Bileti (1) Afrikaca Hangi Ulkede Konusulur (1) Afrikalı Askerler (1) Afrikalı büyücüler (1) Afrikalı Hamdi (1) Afrikalı Sevgili (1) Afrikali Liderler (1) Afro-Kuban (1) ağaçtan yapılma barakalar (1) Alemitu Bekele Degfa (1) Alex Horgah (1) Algeria news (1) Algerian Consulate in Istanbul (1) Algerian Embassy in Ankara (1) Algerian visa for Turkish citizens (1) Alman camileri (1) Altunç KUMOVA (1) Ambasciata di Turchia in Ciad (1) Andry Rajoelina (1) Angola (1) Angola coat of Arms (1) Angola flag (1) Angola Havayolları (1) Angola Otelleri (1) Angola vahsi hayat (1) Angola vize bilgileri (1) Angola vize istiyor mu (1) Angola vizesi (1) Angola-Türkler (1) Angola'nın bayrağı (1) Angola'ya nasıl gidilir (1) Anjuan Adası (1) Aslan Eti Yiyen Devlet Başkanı (1) Asmara'dan görüntüler (1) atlas dağları resimleri (1) Avenue Pumbu (1) Bangui Türk Konsolosluğu (1) Bardo Mozaik Müzesi (1) Bayraklar (1) Benin vize formu (1) Botsvana (2) Botsvana Konsoloslugu (1) Botsvana Vize (1) Brazzaville consulate adress (1) Burkina Faso Büyükelçiliği (1) Burkina Faso Konsolosluğu. (1) Burkina Faso Vize (1) Burundi Vizesi (1) Cabo Verde (1) Cabo Verde Vizesi (1) Caz Dans (1) Cezayir Ankara Büyükelçiliği (1) Cezayir Büyükelçiliği (1) Cezayir Demokratik Halk Cumhuriyeti bilgileri (1) Cezayir gezileri (1) Cezayir haberleri (1) Cezayir Konsolosluğu (1) Cezayir Türk Büyükelçiliği (1) Cezayir Üniversiteleri (1) Cezayir vize işlemleri (1) Cezayir vizesi (1) Cezayir'de dev camii (1) Cezayir'de neler oluyor (1) Cezayir'deki Türk Konsolosluğu (1) Cezayire nasıl gidilir (1) Chenini (1) Chott El Jerid (1) Ciburiye seyahat (1) Cibuti (2) Cibuti konsolosluk bilgileri (1) Cibuti vizesi (1) Cilgin Genclik (1) Collectivité départementale de Mayotte (1) Comores Consulate Turkey (1) Comores culture (1) Comores songs (1) Congo consulate Istanbul (1) Congo flag (1) Consulat turc à N'Djamena (1) Consulte of Demokratic Kongo Turkey (1) Cote d'Ivoire Black Babes (1) Çad (2) Çad Harita (1) Çad Konsolosluğu (1) Çad Nerede (1) Çad ve Türkler (1) Çad vize istiyor mu (1) çöl fotoğrafları (1) çöl resimleri (1) Dar Bel Hadj (1) deli para (1) Demokratik Kongo Cumhuriyeti (2) Demokratik kongo konsolosluk (1) Demokratik Kongo Türk Konsolosluğu (1) Demokratik Kongo Vizesi (1) Departmental Collectivity of Mayotte (1) dev popolu zenciler (1) Dışişleri Bakanları Toplantısı (1) Doğu Afrika şehirleri (1) Doğu Afrika ülkeleri (1) Doğu Afrika'da ada ülkeler (1) Douala Gece Kulüpleri (1) Dünya Kaynaklar Enstitüsü (1) Dünya Ormancılık Merkezi (1) Ebenezer Koranteng (1) Ebubekir Şekau (1) Ekmeleddin Ihsanoglu konsolos. (1) Ekvator Ginesi Konsosluk Istanbul (1) Ekvator Ginesi Nerede (1) Ekvator Ginesi Vizesi (1) Embassy of Turkey in Algeria (1) Embassy of Turkey in Chad (1) en fakir ülkeler (1) Equatorical Guinea consulate Turkey (1) Eritre (1) Eritre Devleti (1) Eritre Ekonomisi (1) Eritre filmi (1) Eritre resimleri (1) Eritre resimleri 2 (1) Eritre videosu (1) Eritre'den manzaralar (1) Ertuğrul Apakan (1) Etiyopya Birri (1) Etiyopya Haritaları (1) Etyopya Haberleri (1) Etyopya Konsolosluğu Gaziantep (1) Etyopya Konsolosluğu İstanbul (1) Etyopya Konsolosluğu İzmir (1) Etyopya Konsolosluğu Mersin (1) Etyopya vizesi (1) Etyopya'da egitim (1) Etyopya'nın Türkiye Büyükelçiliği (1) Fas Büyükelçiliği (1) Fas ve izmir (1) Fas vize formu (1) Fas vizesiz Fas gezisi (1) Fas'ta iş imkanı (1) Fasa vize gerekli mi (1) Fatih ÇAKMAKOĞLU konsolosluk (1) Federal İslâm Cumhuriyeti (1) Fikdisi Sajili lehceleri (1) Fil eti yemekleri (1) Fildisinde Afrika Dili (1) Fildişi Sahili (1) Fildişi Sahili İzmir Konsolosluğu (1) Fildişi Sahili Konsolosluğu (1) Fildişi Sahili vize (1) Fransa'nın deniz aşırı toprakları (1) Fransa'nın kolonileri (1) Gabon Fahri Konsolosluğu Ankara (1) Gabon Konsolosluğu İstanbul (1) Gabon vize (1) Gahanian News (1) Gambian Ambassador Turkey (1) Gambian Embassy Turkey (1) Gambiya Büyükelçiliği (1) Gambiya Konsolosluğu (1) Gambiya Vize (1) Gana Fahri Konsoloslugu (1) Gana futbol haberleri (1) Gana Harita (1) Gana Konsoloslugu (1) Gana Nerede (1) Gana Üniversiteleri (1) Gana Vize (1) Gana'da ilginç haberler (1) Gana'dan haberler (1) geleneksel ezgiler (1) German mosque (1) Ghanalı kadınlar (1) Ghanas Nyheter (1) Güney Afrika Konsolosluğu (1) Güney Afrika Vize (1) Haberler Gana (1) Haberler Zimbabwe (1) Harare (1) Heather McGray (1) Hepatitus A (1) Hindistan cevizi ağacı (1) Honorary Consulate General of Turkey (1) Honorary Consulate of Congo in İstanbul (1) Honrorary Consulate of Zimbabwe in Istanbul (1) Hot African Girls (1) Ivory Coast Girls (1) Ivory Coast Night Life (1) islam domuz oldurme (1) İslamcı direnişçiler (1) Kaddafi ve kadınlar (1) kadın orgazmı (1) Kamerun Gece Hayatı (1) Kenya Ankara Buyukelcisi (1) Kenya Konsolosluğu (2) Kenya Konsolosu (1) Kenya Vizesi (1) Kenya'ya Uçak (1) Kinshasa (1) Kinşasa Büyükelçiliği (1) Komor Adaları Konsolosluk (1) Komor Adaları Konsolosu (1) Komor Adaları Mitsamiouli (1) Komor Adaları plajları (1) Komor Adaları Resimleri (1) Komor Adalarına seyahat (1) Komor Adalarında müzik (1) Komor Adalarında Türk Konsolosluğu (1) Komor uçak kazası (1) Komorlar (2) Komorlar Harita (1) Komorlu sanatçılar (1) Kongo Elciligi (1) Kongo haritası (1) Kongo milli marsini dinle (1) Kongo nerede (1) Kongo;nun başkenti (1) Kongo'nun bayrak renkleri (1) Kono Vizesi (1) Konsolosluk adresleri (1) Ksar Ghilane (1) Kuzey Afrika haberleri (1) Kuzey Afrika ülkeleri (2) Kuzey Afrika ülkeleri Haritası (1) Liberya hayvanlar (1) Libya Bankaları (1) Libya'da hayat (1) Libya'da insanlar ne yapar (1) Luanda Türk Konsolosluğu (1) Luska tarihi (1) Madagaskar Adası (1) Madagaskar haberleri (1) Madagaskar Konsolosluğu Istanbul (1) Madagaskar siyasi partiler (1) Madagaskar vizesi (1) Makerere Üniversitesi (1) Malaria Prophylaxis (1) Malavi (1) Malavi KonsolosluğuMalavi vizesi için gereken belgeler (1) Malavi vizesi (1) Malavi vizesi icin neler lazim (1) Malavi'deki Türk Konsolosluğu (1) Mali Haritası (1) Mali Nerde (1) Mauritius bilinmesi gerekenler (1) Mauritius gezisi (1) Mauritius haritasi (1) Mauritius konsolosluk (1) Mauritius resimleri (1) Mauritius seyahat vizesi (1) Mauritius seyahati (1) Mauritius Vize bilgileri (1) Mauritiusu merak edenler (1) Mayotte vizesi (1) Medenine (1) Mısır (1) Mısır Neresi (1) Mini etekli afrikalilar (1) Misir haberleri (1) Mozambik Konsolosluğu ve vize (1) Mozambik vizesi (1) Mozambik vizesi Başvuru formu (1) Mozambik'te Türkler (1) N'Djamena Türk Konsolosluğu (1) Namus ve Ahlak Bakanlığı (1) nane çayı (1) Nijer Vizesi (1) Nijerya (1) Nijerya Büyükelçiliği (1) Nijerya Konsolosluğu (1) Nijerya Nairası (1) Nijerya Vize (1) Nijerya'dan haberler (1) Noticias de Zimbabwe (1) orgazm yaşamak (1) Orta Afrika Cumhuriyeti Büyükelçiliği (1) Orta Afrika Cumhuriyeti Konsolosluğu (1) Orta Afrika Cumhuriyeti'ne nasıl gidilir (1) palmiyeler (1) poliritmik (1) Pretoria Büyükelçiliği (1) Ruanda konsolosluklari (1) Ruanda Milli Takımı (1) Sahara çölü (1) Saint Helena (2) Salsa (1) Senegal ile ticaret (1) Senegal Konsolosluk telefonu (1) Senegal Vizesi (1) Seychelles Consulate in Turkey (1) Seychelles visa information (1) Seychelles visas for visitors (1) Seyşeller (1) Seyşeller Konsolosluğu İstanbul (1) Seyşeller tatili için vize bilgileri (1) Seyşeller Türk Konsolosluğu (1) Seyşeller vizesi (1) Seyşeller'de Türkler (1) Seyşeller'e gitmek isteyenler mutlaka okumalı (1) Simali'de neler oluyor (1) Somali (1) Somali Neresi (1) Somali Şilini (1) Songho lagünü (1) Sudan Arapçası (1) Sudan Büyükelçiliği (1) Sudan Dili (1) Sudan Konsoloslugu Izmir (1) Sudan Konsolosluk Levent (1) Sudan Tarım fırsatları (1) Sudan'da Türkler (1) Süperlig Afrika futbolcular (1) Svaziland (1) Svaziland Harita (1) Svaziland Nerede (1) T.C konsolosluklar (1) T.C Mauritius Büyükelçiliği (1) Tanzanya Ankara Büyükelçiliği (1) Tanzanya Büyükelçiliği (1) Tanzanya Çalışma İzni (1) Tanzanya Harita (1) Tanzanya İkamet İzni (1) Tanzanya Konsolosluğu İstanbul (1) Tanzanya konsolosluk adresi (1) Tanzanya vizesi (1) Tap (1) terapisel egzersiz (1) Timsah saldirisi (1) Togo Konsolosluk Ankara (1) Togo Konsolosluk Istanbul (1) Togo Vize (1) Tonujane (1) transferleri (1) Tristan da Cunha (1) Tunus çölü (1) Tunus gezileri (1) Tunus haberleri (1) Tunus Harita (1) Tunus resimleri (2) Tunus seyahati (1) Tunus Tarihi yerleri (1) Tunus'da neler var (1) Turk konsoloslugu Kongo (1) Turkish Conculate in Kigali (1) Turkish consulate in Algeirs (1) Turkish Consulate in Luanda (1) Turkish consulate in Lusaka (1) Turkish Consulate in N'Djamena (1) Turkish Embassy in Angola (1) Turkish Embassy in Comores (1) Turkish embassy in Congo (1) Türk atletizminde Afrikalılar (1) Türk Büyükelçiliği Sınavları (1) Türk Büyükelçilikleri İş İlanları (1) Türkiye Cibuti Büyükelçiliği (1) Türkiye Cibuti Fahri Konsolosu (1) Türkiye Cumhuriyeti Komor Adaları (1) Türkiye Cumhuriyeti Nairobi Büyükelçiliği (1) Türkiye Cumhuriyeti Pretoria Büyükelçiliği (1) Türkiye Cumhuriyeti Tanzanya Büyükelçiliği (1) Türkiye Mozambik (1) Türkiye Ruanda (1) Türkiye-Cibuti (1) Türkiye-Zimbabve ilişkileri (1) Türkiye'nin Afrikadaki Konsolosluklari (1) Türkiye'nin Burundi Büyükelçiliği (1) Türkiye'nin Etyopya Büyükelçiliği (1) Türkiye'nin Kigali Konsolosluğu (1) Türkiye'nin Madagaskar Konsolosluğu (1) Türkiye'nin Maputo Konsolosluğu (1) Türkiye'nin Mauritius Konsolosluğu (1) Uçakla Türkiye-Kamerun (1) Uganda Haberleri (1) Uganda Hakkında Bilgiler (1) Uganda Nerde (1) Uganda Şilini (1) Uganda vize bilgileri (1) Uganda vize istiyor mu (1) Uganda'da Yatırım (1) Ugandalı kadınlar (1) ulkelerin milli marslari (1) ülkelerin Milli Marşları (1) Vize isteyen Afrika ülkeleri (2) Where is Seychelles (1) Where is Victoria (1) Yaounde Türk Konsolosluğu (1) Yeşil Burun Adaları (1) Yeşil Burun Adaları Harita (1) Yüksek Düzeyli Memurlar (1) yüksek enflasyon rekoru (1) Zaire Konsolosluğu (1) Zambia visa (1) Zambiya Büyükelçiliği (1) Zambiya Konsolosluğu (1) Zambiya Kwachası (1) Zambiya turistler için aşılar (1) Zambiya vize bilgileri (1) Zambiya vize istiyor mu (1) Zambiya vizesi (1) Zambiya'ya gidenlere uyarılar (1) Zambiya'ya nasıl gidilir (1) Zangibar'ı Tanıyalım (1) Zimbabbe Büyükelçilikleri (1) Zimbabve (1) Zimbabve Burada (1) Zimbabve Haberleri (1) Zimbabve Haritası (1) Zimbabve Konsolosluğu (1) Zimbabve makaleleri (1) Zimbabve vize bilgileri (1) Zimbabve vize istiyor mu (1) Zimbabve vizesi (1) Zimbabve'de Otel Ara (1) Zimbabve'deki Türk Büyükelçiliği (1) Zimbabve'ya nasıl gidilir (1) Zimbabwe Aktualności (1) Zimbabwe doları (1) Zimbabwe Embassy in Turkey (1) Zimbabwe haberleri (1) Zimbabwe'de neler oluyor? (1) Zimbabwes Nyheder (1) Зимбабве Новости (1) Тунис Новости (1)